Potřebujete poradit? Volejte +420 724 325 894
Zobrazit další články
13. 2. 2017

Dobré mravy aneb domácí obřad společného jídla za První republiky

Stolování

Jak se chovat u stolu? Jaké máte doma zvyky? Jsou spíš rozvolněné nebo držíte disciplínu? Pravidla jsou samozřejmě mnohem méně přísná než bylo běžné kdysi. Ale ona mají něco do sebe. Pojďme se podívat do jedné prvorepublikové knihy. Jmenuje se Společenské ABC a vyšla v roce 1931 v edici Domácí učení.

Naši předkové měli v podobných publikacích dobré vodítko pro to, co se sluší a patří. V té době bylo nad slunce jasné, že minimálně jednou denně se členové rodiny sejdou spolu u jídla. Kniha konstatuje, že „je správné přijít ke stolu čistí, upravení, zbaveni potu a práce všedního dne. Projevujeme tím úctu a ohledy také k jiným členům rodiny, ne jenom sami k sobě. Když okolnosti tomuto hezkému obyčeji brání, není-li kdy na převléknutí před jídlem, jdeme ke stolu alespoň vzorně čistí, umytí. K tomu nám nějaká minuta přece vždy zbude. Máme-li kdy foukat do horké polévky, máme také kdy umýt si ruce." Za zásadní se pak tehdy považovalo dodržovat klid při jídle. Doporučuje se zbytečně nemluvit, číst (to v žádném případě!) nebo obecně věnovat pozornost jiným věcem než jídlu. Autoři se zaštiťují lékařským argumentem, že každé sousto musí být řádně rozžvýkáno. Byli v tomto velmi moudří a otázkou je, jak by se dívali na dnešní stolovníky ponořené do svých mobilů. Zřejmě by jim vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. A co místo? Máme-li kromě kuchyně další pokoj, jednoznačně se velí jíst tam. Na drahé stoly do jídelen se vždy dávala podložka z pevného sukna. A o ubrusu nemůže být vůbec žádná debata. „Ubrus patří na každý stůl, i kdyby jídlo bylo sebeprostší!" Prvorepublikoví experti na etiketu mají za to, že bychom si prostředí měli vždy upravit tak, aby bylo příjemné. Hospodyňky tak byly rozhodně vedené k tomu, aby přípravu stolování nepodceňovaly. Zkrátka, aby obřad jídla byl pro všechny i estetickým a milým zážitkem.

Příště se podíváme na tehdejší stolování ještě více zblízka. Co vy? Jak to děláte dnes? A jaké jsou vaše zvyky? Podělte se o svůj názor na to, jak je správné ke společenému jídlu přistupovat. Budeme rádi!